Vide

Sākums/Vide/Sapropeļa izpēte Latvijas ezeros: sapropeļa praktiskās izmantošanas iespējas

Sapropeļa izpēte Latvijas ezeros: sapropeļa praktiskās izmantošanas iespējas

Sapropeļa izpēte Latvijas ezeros liek noprast par šī resursa potenciālo izmantošanu. Sapropeļa resursu pieejamība Latvijā un tā plašās izmantošanas iespējas padara to par valsts mēroga nozīmīgu dabas resursu.

• Cenas diapazons: Informācija jāprecizē veicot pasūtījumu
  • Provizoriskais izpildes laiks: 1 nedēļa - 3 mēneši
  • Atslēgas vārdi: Sapropelis, ezeru rekultivācija, ezeri
  • Pētījumu veic: LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte, LU Bioloģijas fakultāte
  • Kontakta telefons: +371 29 130 224 (Vaira Obuka)

Sapropeļa izpēte Latvijas ezeros ietver: sapropeļa noguluma slāņos tiek novērtēta nogulumu vizuālās izmaiņas, tiek datēti ar 14C un 210Pb metodēm, lai noteiktu sapropeļa vecumu, noteiktu šo nogulumu uzkrāšanas sākuma brīdi un aprēķinātu sapropeļa uzkrāšanās intensitāti. Katra intervāla parauga analizēšanai tiek izmantota multiparametru metode, kas iekļauj sevī bioloģiskās analīzes (putekšņi, makroatliekas un bioloģiskais sastāvs), ķīmiskās analīzes (elementsastāvs, metālu koncentrācijas, makroelementi, humusvielu daudzums, uzņemti FTIS, UV/Vis un fluorescences spektri) un fizikālas analīzes (pelnu, organisko vielu un karbonātu saturs, blīvums, skenējošā elektronmikroskopija (SEM)). Papildus izdalītiem sapropeļa veidiem tiek skatīta bioloģiskā aktivitātē (antioksidanti, polifenoli un cukuri) un mikrobioloģiskais sastāvs.
Pētījumos par sapropeļa izmantošanas iespējām tiek pētītas sapropeļa izmantošanas iespējas sapropeļa cieto ziepju izstrādē, sapropeļa līmes un kompozītmateriālu ražošanā, kā arī tiek aplūkota sapropeļa spējas sorbēt smagos metālus un sapropeļa humusvielu ietekmi hidroponikā.