Vide

Sākums/Vide/Mālu īpašību izpēte un inovatīvu pielietojumu izpēte

Mālu īpašību izpēte un inovatīvu pielietojumu izpēte

Mālu fizikāli ķīmisko īpašību izpēte, izmantojot multiparametru metodes.

Mālu fizikāli ķīmisko īpašību izpēte, izmantojot multiparametru metodes.

• Cenas diapazons: Informācija jāprecizē veicot pasūtījumu
  • Provizoriskais izpildes laiks: 1 nedēļa - 3 mēneši
  • Atslēgas vārdi: Mālu fizikāli-ķīmiskās analīzes, modifikācijas
  • Pētījumu veic: LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte, LU Ķīmijas fakultāte
  • Kontakta telefons: +371 29 130 224 (Vaira Obuka)

Modifikācijas eksperimenti, uzlabojot mālu minerālu īpašības, kā rezultātā iegūtie materiāli ir efektīvi pielietojami piesārņojuma imobilizācijā (sasaistīšanā), paplašinot mālu izmantošanas iespējas perspektīvās vides tehnoloģiju nozarēs ar augstu pievienoto vērtību.

Neapstrādātu un modificētu Latvijas dabisko, kā arī rūpnieciski ražoto mālu izpēte ietver dažādas fizikāli ķīmisko īpašību raksturojošas metodes:
• Mālu paraugu minerālā sastāva un starpslāņu telpas attāluma noteikšana tiek veikta ar rentgenstaru difraktometrijas metodi;
• Mālu virsmas morfoloģija raksturota ar skenējošo elektronu mikroskopiju;
• Īpatnējās virsmas laukums noteikts ar Braunera, Emmeta un Tellera metodi;
• Atsevišķas mālu funkcionālas grupas izmantojot Furjē transformācijas infrasarkanās gaismas spektroskopijas metodi;
• katjonu apmaiņas kapacitāte (KAK) ar metilēnzilā metodi.
Pētījumu piedāvājums ietver arī mālu modificēšanu ar organiskām (piemēram, silīcijorganiskajiem savienojumiem un virsmas aktīvām vielām) un neorganiskām vielām (piemēram, dzels oksohidroksīdu un hidroksilapatītu), tādejādi uzlabojot mālu fizikāli ķīmiskās īpašības.
Papildus ir pieejami mālu sorbcijas jeb piesārņojošo vielu saistīšanas pētījumi atkarībā no laika, temperatūras, vides pH, mālu minerāla veida un piesārņotājvielas koncentrācijas.