Jaunumi

Sākums/Jaunumi/LU un Satiksmes ministrija paraksta memorandu par sadarbību pētniecībā un inovāciju izstrādē

LU un Satiksmes ministrija paraksta memorandu par sadarbību pētniecībā un inovāciju izstrādē

12.04.2018

11. aprīlī Latvijas Universitātes (LU) Dabas mājā notika diskusija par zinātnes pienesumu transporta un sakaru nozares attīstībā. Tās laikā LU rektors Indriķis Muižnieks un satiksmes ministrs Uldis Augulis parakstīja pirmo nozares un Universitātes sadarbības memorandu.

Rektors I. Muižnieks savā prezentācijā uzsvēra, ka ļoti nozīmīga sadarbība ar Satiksmes ministriju ir LU Akadēmiskā centra Torņakalnā attīstībā. Viņš prezentēja LU fakultāšu un institūtu sagatavotos piedāvājumus sadarbībai ar satiksmes nozares uzņēmumiem. Piemēram, sociālajās zinātnēs kompetences Satiksmes ministrijas darbības virzienos ir iedzīvotāju migrācijas un ģeogrāfiskās mobilitātes pētījumi, pēc kuriem var noteikt transporta tīklu attīstību, apdzīvotības un mobilitātes pārmaiņas. Savukārt sadarbībā ar Datorikas fakultāti būtu iespējams modelēt procesus, testēt un izmantot mākoņdatošanas pakalpojumu projektēšanu un īstenošanu. Kā vēl vienu piemēru var minēt LU materiālzinātni, ar kuras palīdzību būtu iespējams izstrādāt konkurētspējīgus jaunus materiālus un pārklājumus transporta jomā.

“Sadarbības memorandā Universitātei ļoti nozīmīga nodaļa ir par iespējām dažādu specialitāšu studentiem doties praksēs uz Satiksmes ministrijas uzņēmumiem, un, no otras puses, nozīmīgas ir sadarbības iespējas dažādos virzienos, sākot no ornitoloģiju un beidzot ar austrumu valodu zināšanām, psiholoģiju un arī medicīnu,“ rektors uzsvēra sadarbības memoranda parakstīšanas nozīmību, “Mēs ceram, ka memorands ir tikai tāda kopēja ietvara struktūra uz kuras bāzes varēs attīstīties līgumi gan par prakšu vietām, gan par konkrētiem pētījumiem.”

Satiksmes ministrs U. Augulis savukārt uzsvēra: “Mums ir vajadzības no zinātnes puses, un Universitātei ir iespējas palīdzēt. Līdz ar to mums ir ļoti daudz kopīgu jautājumu, kas mums nākotnē var palīdzēt tautsaimniecības attīstībā. Šis memorands ir labais piemērs, kad valsts pārvalde vienojas par sadarbību ar augstāko izglītību un zinātni.” 

Arī vairāki Satiksmes ministrijas kapitālsabiedrību vadītāji uzsvēra, ka LU sagatavotie piedāvājumi ir ļoti noderīgi, piemēram, lidostai “Rīga”, “Latvijas dzelzceļam”, “Latvijas Valsts ceļiem”, un jau tagad viņi saskata jomas, kurās varētu sadarboties un aicināt LU studentus praksēs.

 “Nākotnē dzelzceļam ir jābūt ātrākam, drošākam, videi draudzīgākam, to visu mums var palīdzēt īstenot tikai jaunās tehnoloģijas. Tur būtu vajadzīgas jaunas iniciatīvas. Palēnām mums notiek sadarbība ar LU, ir jārod iespēja kombinēt apmācības tā, lai dzelzceļam kā nozarei būtu iespēja nodrošināt nākotnes perspektīvu. Mums būs vajadzīgi arī speciālisti, kuri mācēs apkalpot jaunās tehnoloģijas,“ par sadarbības iespējām ar LU stāstīja Latvijas dzelzceļš” viceprezidents  Ainis Stūrmanis.

Līdz šim jau ir veikti dažādi interesanti projekti, piemēram, LU Efektīvās sadarbības projekts, ko izstrādājusi LU Biznesa, vadības un ekonomikas fakultāte par lielo datu analīzi reālā laika režīmā, arī Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultāte veikusi pētījumu sadarbībā ar Latvijas valsts ceļiem par braukšanu ātruma ietekmi uz satiksmi, kā arī Fizikas un matemātikas fakultāte izstrādājusi inženiermodelēšanas programmatūru, kas ir izpelnījusies pat starptautisku atzinību.

Publiskajā diskusijā piedalījās Satiksmes ministrijas kapitālsabiedrību vadītāji - Valsts akciju sabiedrības (VAS) “Starptautiskā lidosta Rīga” valdes priekšsēdētāja Ilona Līce, VAS “Latvijas dzelzceļš” viceprezidents Ainis Stūrmanis, VAS “Latvijas Valsts ceļi” valdes priekšsēdētājs Jānis Lange, VAS “Latvijas pasts” valdes priekšsēdētājs Mārcis Vilcāns un VAS “Latvijas valsts radio un televīzijas centrs” valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta.