Sākums/Jaunumi/Latvijas Universitāte sevi veiksmīgi parāda Pasaules vadošajā nekustamā īpašuma tirgū Kannās

28.03.2018

Latvijas Universitātes (LU) Infrastruktūras departamenta direktora p.i. Marģers Počs marta vidū piedalījās Pasaules vadošajā nekustamā īpašuma tirgū Kannās. Universitātei izstāde aizritēja veiksmīgi, un tā izskatījās pievilcīgi investoru acīs, atzīst M. Počs.

Nekustamā īpašuma tirgū piedalījās ap 24 200 dalībnieku no visas pasaules, ieskaitot 5000 investorus, vēsta informācija tirgus mājaslapā. Kannās marta vidū bija sabraukuši attīstītāji un investori, lai atklātu potenciālos sadarbības partnerus.

LU izstādē piedalījās vienotajā Rīgas stendā, kurā vēl bija tādi uzņēmumi kā Rīgas brīvosta, “Latio”, “Live Riga”, “Rem pro”, Rīgas centrāltirgus, “LLC Rīgas Nami” un “Skanste”.

LU potenciālajiem sadarbības partneriem piedāvāja investēt divos Universitātei nozīmīgos nekustamā īpašuma virzienos: LU Akadēmiskā centra tālākā attīstībā un fakultāšu ēkās, kas atbrīvosies pēc fakultāšu un institūtu pārcelšanās uz Torņakalnu.

“Pašlaik mums ir piesaistīts finansējums visām trim jaunajām fakultāšu mājām [Dabas mājai, Zinātņu mājai, Rakstu mājai], taču mums paliek kopmītņu, sporta, Tehnoloģiju centra un potenciālās poliklīnikas infrastruktūra. Šie projekti katrs varētu būt autonomi attīstāmi, neatkarīgi no akadēmiskajām ēkām,” uzskata M. Počs.

Tā kā LU stratēģija vērsta uz mazāku un daudz fokusētāku nekustamā īpašuma portfeli, Universitātei jāsāk gatavoties brīdim, kad atbrīvosies pašreizējās fakultāšu ēkas, jo tās pārvāksies uz Akadēmisko centru Torņakalnā. Paredzēts, ka Zinātņu māju, kur atradīsies Medicīnas fakultāte (MF) un Fizikas un matemātikas fakultāte (FMF), pabeigs šā gada beigās, bet Rakstu māju, kur atradīsies Biznesa, vadības un ekonomikas fakultāte (BVEF), Humanitāro zinātņu fakultāte (HZF), Sociālo zinātņu fakultāte (SZF), Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultāte (PPMF), Teoloģijas fakultāte (TF) un Vēstures un filozofijas fakultāte (VFF), pabeigs būvēt 2020. gadā.

LU Senāts ir pieņēmis Nekustamā īpašuma attīstības plānu, un Universitātei ir skaidra izpratne, ko ar fakultāšu ēkām darīt, skaidro M. Počs. Investoru interesi un dažādus projektu piedāvājumus ir piesaistījuši gan jau brīvie un 2019. gadā atbrīvojamie LU infrastruktūras objekti – Fizikas un matemātikas fakultātes ēkas Zeļļu ielā, ēka Kronvalda bulvārī 4, Bioloģijas institūta ēka Salaspilī, gan pēc Rakstu mājas uzcelšanas atbrīvojamie objekti – Aspazijas bulvāris 5, Visvalža iela 4, Lomonosova iela 1. Izmantojot Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas pievienošanas rezultātā iegūtos resursus, iespējams jau tuvākajā laikā atbrīvot arī PPMF ēkas Jūrmalas gatvē. Katram no tiem investori piedāvā ēku struktūrai un stāvoklim atbilstošus attīstības projektus, par kuriem diskusijas turpināsies tuvākajā laikā, bet gala lēmumus pieņems LU Senāts.

Tā kā iezīmējušies potenciālie sadarbības partneri, M. Počs uzskata, ka dalība nekustamo īpašumu tirgū bija veiksmīga.

“LU tiek uztverts kā labs sadarbības partneris. Universitāte ir ar labu reputāciju, un visiem uzreiz ir skaidrs, ka Universitāte ir arī konservatīva un likumpaklausīga. Mēs kā universitāte izstādē tikām uztverti ļoti  pozitīvi, mazliet citādāki, kas pievērsa investoru uzmanību. Arī mūsu piedāvājums – gan jaunā, gan vecā infrastruktūra nav klasiski tirdzniecības un loģistikas centri vai dzīvokļi, kas vairākumā tika piedāvāti izstādē. Liela interese bija par investīcijām studentu viesnīcu infrastruktūrā. Uzskatu, ka mēs ar tādu piedāvājumu bijām vienīgie visā izstādē,” stāsta M. Počs.

Pagaidām situācija nekustamo īpašumu portfelī ir labi pārraudzīta un pārliecinoša, un jāgaida potenciālā sadarbības uzsākšana.